Zašlete nám vlastní příběh

Pošlete nám email na admin@neurofibromatoza.cz s vlastním příběhem o tom, jak Vám byla NF diagnostikována, jakou léčbu jste podstoupili, nebo "pouze" o tom, jaký má NF dopad na Váš život. Příběh následně pod Vaším jménem (přezdívkou) zveřejníme. Pomožte tak nově diagnostikovaným jedincům, či rodičům nově diagnostikovaných dětí, získat odpovědi na otázky, na které momentálně nejsou na českém internetu odpovědi...

Komplikace neurofibromatózy 1

Život s dlouhodobým onemocněním NF1 může být velice stresující a znepokojující záležitostí a to zejména proto, že NF1 zasahuje vnější vzhled. NF1 může mít však nepříznivý psychický dopad i tehdy, pokud se jedná pouze o malé narušení vzhledu kůže. Převážně u dospívajících dětí, které o svůj hled pečlivě dbají, může vyvolaný pocit studu a stresu zapříčinit vznik deprese a úzkosti.

Znaky, že na vaše dítě dopadá deprese, se poté mohou projevit:

  • Špatnými školními výsledky
  • Ztrátou zájmu o aktivity, které si v minulosti oblíbily a praktikovaly
  • Ztráta zájmu o své okolí a kamarády

Máte-li o své dítě starost, zkuste jej povzbudit, aby vám své pocity sdělilo. Jestliže i přesto deprese přetrvá, obraťte se na vašeho lékaře.

Případně využijte online poradnu nebo linku důvěry (které jsou určené dětem i dospělým):

Online poradna zde

Seznam linek důvěry zde

Zdroj: Stránky britského státního zdravotnictví NHS

Máte s komplikacemi neurofibromatózy 1 (NF 1) zkušenost? Podělte se napsáním příspěvku do fóra zde, nebo napište článek na editas01@centrum.cz – po odbržení bude zveřejněn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>